Amazon, havalimanından başlayarak kasiyersiz teknolojisini diğer kullanıcılara satıyor

Amazon, havalimanından başlayarak kasiyersiz teknolojisini diğer kullanıcılara satıyor

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Farklı haberler için tıklayınız.

Geçen ay Amazon, kasiyersiz, ödeme yapmadan hat teknolojisini kendi tam boyutlu marketinde sergiledi. Şimdi Amazon, diğer perakendecilerin de kullanmasını istediğini söylüyor. Amazon ve havaalanı satıcısı OTG Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Amazon’un teknolojisinin Newark Liberty ve LaGuardia havaalanlarındaki birkaç CIBO Express mağazasına yükleneceğini duyurdu. Bu haber, Amazon’un tavan kameralarını, bilgisayar görüşünü ve ağırlık sensörlerini birleştiren “sadece dışarı çık” teknolojisini bir gün milyonlarca insanı etkileyebilecek bir hamleyle diğer perakendecilere satmaya başladığını duyurmasından iki gün sonra geliyor. Bugün kasiyer işi yapan Amerikalılar. Şirket, Reuters’e zaten birkaç anlaşma imzaladığını, ancak hangi perakendecilerin veya sisteminin maliyetiyle açıklama yapmadığını söyledi. “Müşteriler sıraya girmeyi sever mi?” Amazon Başkan Yardımcısı Dilip Kumar bir röportajda retorik olarak sordu. “Mağaza büyüklükleri arasında, endüstriler arasında oldukça geniş bir uygulanabilirliğe sahiptir, çünkü temel olarak fiziksel yerlerde, özellikle insanlar zamana karşı baskı altındayken nasıl kolaylık sağlayacağınızla ilgili bir sorunu ele alır.” Amazon’un sinema salonlarından stadyum imtiyaz operatörlerine kadar diğer perakendecilerle yaptığı görüşmeler aylardır bildirildi, ancak şirket ilk kez niyetlerini doğruladı ve ilk kez belirli bir perakendeci ortak olarak tanımlandı.

Bu önceki raporların yanı sıra Amazon’un, şimdi Amazon Web Services aracılığıyla başkalarına sattığı bulut bilgi işlem teknolojisi ile olduğu gibi satacağı veya lisanslayacağı yönünde yaygın bir varsayım, perakende satış mağazalarına benzer teknoloji satmaya çalışan yeni başlayan bir endüstriye yol açtı. . Standart Biliş denilen bunlardan biri, bir ABD perakendecisi için ödeme hattı teknolojisi olmayan üç mağazayı zaten güçlendirdiğini ve perakendeciyi bu baharda ilan edeceğini söyledi. Grabango ve Trigo gibi diğer girişimler de girişim kapitalistlerinden bilgisayarlı görme yazılımı kullanarak benzer ödeme teknolojisini takip etmek için yatırımlar aldı. Perakendecilere verdikleri adımlardan biri, Amazon’un yapabileceği şekilde onlarla rekabet etmeyecekleri, böylece mağaza içi alışveriş verilerinin bir rakip tarafından silahlanmayacağına güvenebilirler. 7-Eleven ayrıca kendi kasasız teknolojisini test etmeye başladı. Bu teknolojilerin perakendecilere maliyeti haklı çıkartacak kadar yeni iş getirip getirmeyeceği veya bu mağazaların personelindeki değişikliklerin ekonomiye nasıl etki edeceği henüz belli değil.

Ancak birlikte ele alındığında, bu yenilikler bugün ABD’de 3,5 milyondan fazla olan kasiyer rollerini geliştirme gücüne sahip olabilir. Amazon daha fazla Go mağazası açtığından ve benzer teknoloji satan rakipleri de diğer perakendecilere kaydolmayı başardığından kasiyerler artık kullanılmayabilir. Ancak şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Amazon’un SSS sayfası, teknolojisini satın alan mağazaların, yoldaki kasiyer çalışmasını ortadan kaldırsalar bile, stok rafları ve alışveriş yapanları girip çıktıklarında selamlamak için işçileri nasıl istihdam etmesi gerektiğini belirtmeyi garanti ediyor. Diğer mağazalara müşteri izleme ve ödeme teknolojisiyle donatmak Amazon’a, Amazon’un dijital ve fiziksel duvarlarının dışındaki tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları hakkında çok miktarda veri sağlayabilir.

Ancak, müşteri verilerini Amazon’un kendi işi için kullandıysa, birçok perakendecinin Amazon ile çalışması pek olası görünmüyor. Şirket yöneticisi Dilip Kumar’ın Reuters’e söylediği gibi, “Just Walk Out perakendecilerini desteklemekten başka bir şey için Just Walk Out teknoloji verilerinin kullanılmasını yasaklıyoruz.” Amazon, bu teknolojiyi Ocak 2018’de Seattle merkezinin zemin katında açılan ilk Amazon Go marketinde tanıttı. O zamandan beri şirket, özellikle Seattle, San Francisco gibi büyük şehirlerde 20’den fazla Amazon Go mağazası açtı. ve New York City. Orijinal model, 7-Eleven ve Pret a Manger sandviç dükkanı arasındaki bir haç gibidir, çok sayıda ofis kulesi bulunan alanlarda hareket halindeki profesyonellere ve işçilere sandviçler, salatalar ve hazır yemekler ve atıştırmalıklar satmaktadır. Amazon’un mağazalarında, alışveriş yapan kişiler turnikelerde turnikelerde özel bir Amazon Go akıllı telefon uygulaması tarar ve hesaplarından çıktıktan birkaç dakika sonra yakaladıkları ürünler için ücret alınır. (Amazon, Go mağazalarının artık nakit işlemlerini de kabul edebileceğini söylüyor, ancak bir alışveriş yapan kişinin bunu gerçekleştirmesi için bir mağaza çalışanını bilgilendirmesi gerekiyor.) Sonunda Amazon’un teknolojisini kullanan diğer perakendecilerden alışveriş yapan müşterilerin kredi kartlarını kapıya takması gerekecek bir uygulama taramak yerine turnike. Bu perakendecilerin bazı eyaletlerde tüm mağazaların nakit para kabul etmesini gerektiren yasalarla nasıl başa çıkacağı belli değil.

 

Leave a Comment