Hastaneler koronavirüs ile savaşmak için teknolojiye yöneliyor

Hastaneler koronavirüs ile savaşmak için teknolojiye yöneliyor

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Farklı haberler için tıklayınız.

73 ülkede rapor edilen COVID-19 vakaları ile, dünyanın dört bir yanındaki doktorlar hastalıkla mücadele etmenin yollarını arıyor. İlaç şirketleri yeni tedaviler ararken, sağlık hizmeti sağlayıcıları da virüse maruz kalmayı en aza indirirken hastalara bakım yapmalarına izin veren teknolojilere yönelmektedir.

Daha fazla eyalet şüpheli COVID-19 vakalarını bildirdikçe, bazı hastalar doktor ofisten önce telefonlarına dönüyor. Sağlık sistemleri, hafif semptomları olan hastaları kontrol etmek ve sağlık çalışanlarının virüse maruz kalmasını sınırlamak için tele sağlık araçlarını getirmektedir.Şu anda 73 ülkede COVID-19 vakaları ve ABD’de virüse atfedilen 11 ölüm vakasıyla, hastanelerin hasta akını yaşaması durumunda planları var. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), hastanelerin personel için yeterli koruyucu ekipmana sahip olmalarını ve evde bakım yapılabilecek hastalarla tele sağlık araçlarını kullanmasını tavsiye etmiştir.Dünyanın dört bir yanındaki tesisler, teşhisi hızlandırarak veya doktorların karantinaya alınan hastaları uzaktan izlemesine izin vererek iş yüklerini hafifletmek için yeni teknolojilere yöneliyor. İşte dünyadaki koronavirüsle mücadele etmek için hastanelerle çalışan bazı şirketler:

Infervision

Yeni COVID-19 vakalarının sayısının azalmaya başladığı Çin’de, Pekin merkezli Infervision, BT taramalarını analiz ederek tanıyı hızlandırmak için hastanelerle birlikte çalışıyor. Başlangıçtaki AI aracı başlangıçta BT görüntülerinden akciğer kanserini teşhis etmek için tasarlanmıştır. Şimdi bu görüntüleri COVID-19’u tespit etmek ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarından ayırmak için kullanıyor. Umut, vakaları daha hızlı teşhis ederek, sağlık çalışanları virüse maruz kalmalarını sınırlayabilir Manuel olarak bir CT taraması okunurken 15 dakika kadar sürebilir, Lancet’te yayınlanan bir makaleye göre Infervision görüntüyü 10 saniye içinde işleyebilir. Teknoloji şu anda toplam 4.000 yataklı en büyük hastanelerden biri olan Wuhan’daki Tongji Hastanesi tarafından kullanılıyor. Çin’in diğer şehirlerindeki siteler de Infervision’ın teknolojisini kullanıyor.

Mevcut Sağlık

Şu anda ABD ve İngiltere’deki hastaları uzaktan izlemek için cihazlarını kullanmak isteyen hastanelerle görüşmelerde bulunmaktadır. Edinburgh merkezli şirket, kullanıcının nabzı, solunum hızı, oksijen doygunluğu, cilt sıcaklığı ve adım sayısı hakkında bilgi yakalayabilen kol tabanlı bir cihaz yapar. CEO Chris McCann, son 72 saat içinde soruşturmaların başladığını, ancak hangi hastanelerin ilgilendiğini açıklayamadığını söyledi. “Şimdi hastaneler acil durum hazırlık planları hazırlamaya başlıyor” dedi. “Bunun bir kısmı hastanede nasıl daha fazla kapasite elde edebiliriz?” Sağlık sistemleri, COVID-19’a sahip olabileceğinden şüphelenilen hastaları uzaktan izlemek ve kritik bakıma ihtiyaç duymayan hastaların evde izlenmesine izin vererek hastane kapasitesini artırmak için Current Health teknolojisini kullanabilir. Enfeksiyon olasılığını azaltırken onlara bakmak için kanser hastaları gibi bağışıklık yetersizliği olan bireylerle de kullanılabilir. “Hala erken günler. Halk sağlığı ile odaklanmanın çoğu hala kontrol altında tutuluyor ”dedi. “(Sağlayıcılar) daha da kötüye giderse onu yönetebilecekleri bir konumda olmaya çalışıyorlar.”

Datos

İsrail’deki Sheba Tıp Merkezi’nde hastane, Japonya’daki Diamond Princess Cruise Gemisinde bulunan bir grup karantinaya alınan hastaya bakıyor. 11 İsrail vatandaşı virüs belirtileri göstermese de iki hafta karantinaya alındı. Bu süre zarfında Sheba Tıp Merkezi’ndeki doktorlar, hastaları uzaktan izlemek için bir dizi araç kullandılar ve personeli virüse maruz kalmaya karşı sınırladılar. Bu çözümlerden biri olan Datos, doktorların görüntülü görüşmeler yapmasına izin verir ve hastaların vücut sıcaklıklarını sürekli olarak kaydetmelerini sağlar. “Virüs İsrail’e gelirse ve geldiğinde, hepsi aynı anda teşhis edilen çok sayıda koronavirüs vakası ile boğulmuş olabiliriz, bu da en aşırı önlemlere rağmen hem personelin hem de hastaların risk altında olmasına neden olabilir, “Sheba Teletıp Hizmetleri Başkanı Dr. Galia Barkai bir haber bülteninde söyledi. “Datos’un çözümü, hastane dışındaki daha az şiddetli hastaları, evlerindeki göreceli güvenlik ve rahatlıkta izlememizi sağlayarak teletıp uygulaması gerektiğinde video ile iletişim kurmamızı sağlayarak bu riski büyük ölçüde azaltmamıza yardımcı olabilir.”

Tytocare

Sheba Tıp Merkezi tarafından kullanılan bir başka teknoloji olan TytoCare, hastalara uzaktan muayene için bir dizi araç sunuyor. Başlangıç, kullanıcılara doktorlarıyla uzaktan muayene yapmak için araçlar içeren bir kit verir.Örneğin, doktorun bir hastanın kalbini ve akciğerlerini uzaktan dinlemesini sağlayan bir stetoskop içerir ve ayrıca kulaklarının, boğazının ve cildinin görüntülerini göndermek için araçlar içerir.Merkezi New York ve Netanya, İsrail’de bulunan girişim, kitlerini geçen yıl Best Buy’da satmaya başladı. ABD ve İsrail’de 50’den fazla sağlayıcıyla çalışıyor.

Teledoc

Telehealth devi Teladoc, koronavirüs ile ilgili herhangi bir ortaklık ilan etmedi, ancak şirketin hisse senedi fiyatına göre pişirilebilir. Teladoc’un hisseleri, pazar çökse bile, geçen hafta% 20’den fazla 135 dolara yükseldi.26 Şubat kazanç çağrısında, şirketin baş tıbbi memuru Lewis Levy, Teladoc’un CDC ile birkaç hafta boyunca ortak olduğunu söyledi.Levy, “Hastaya özgü klinik uygulama yönergelerini çoğaltmanın yanı sıra gerçek zamanlıya yakın hastalık gözetim verileri sağlamak için donanımlıyız” dedi.CEO Jason Gorevic, yatırımcılara salgının Teladoc’un işi üzerindeki etkisini ölçmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

 

Leave a Comment