Intel çalışanlara, ziyaretçilere kimlik tanıma için yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başlıyor

Intel çalışanlara, ziyaretçilere kimlik tanıma için yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başlıyor

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Farklı haberler için tıklayınız.

Binlerce Oregon çalışanı, tedarikçisi ve yüklenicisi her gün Intel’in ofislerine başvururken, kameralar izliyor ve şimdi yüzlerini kaydediyor.Intel’in geniş bir programın parçası olan bilgisayarlar, bu kişileri tanımlamak için bu görüntüleri analiz ediyorlar ve yonga üreticisine veya çalışanlarına tehdit oluşturabilecek “yüksek riskli bireylerin” belirlenmesine yardımcı olacak.Bu, ülkenin herhangi bir yerinde işyerinde yüz tanımanın en büyük uygulaması olabilir. Intel’in Oregon’da 20.000 çalışanı ve ülke çapında yaklaşık 50.000 çalışanı var. Portland ve diğer birçok ülkede yüz tanımayı kısıtlayan yasaları göz önünde bulundurarak tartışmalı teknolojinin kamuoyu tarafından gözden geçirilmesi artıyor.Intel, işçi güvenliğinin çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ve çalışanların ve ziyaretçilerin gizliliğini korumak için bir dizi adım attığını söyledi. Kamuya yapılan açıklamalarda ve dahili mesajlarda, yonga makinesi yüz tanıma özelliğini işyeri güvenliğinde ve çalışanların rahatlığında bir ilerleme olarak tanımlar.Bununla birlikte, teknoloji gözlemcileri Intel’in gizlilik korumalarının etkili olup olmayacağını sorguluyor ve şirketin uygulamalarının yüz taramalarından çıkma fırsatı bulamadıklarından işçileri zor bir duruma soktuğunu söylüyor.Portland State Üniversitesi’nde iş yerinde teknoloji öğrenimi gören dekan ve profesör Erica Wagner’e göre, hem işçiler hem de işverenleri için teknolojinin gerçek avantajları var. Ancak, diğer birçok şirketin potansiyel veri ihlalleri veya yüz görüntülerinin kötüye kullanılması hakkında geri tepme sonrasında yüz tanıma konusunda geri adım attığına dikkat çekiyor.“Her zaman istenmeyen sonuçlar var,” dedi Wagner. “Bu şeyler ve gerçek faydalar konusunda o kadar heyecanlıyız ki, yoldaki gerçek sonuçları düşünmüyoruz.”

Güvenlik Kaygısı

Intel, yüz tanıma teknolojisini ve plaka okuyucularını 21 Şubat’tan başlayarak şirketin ana üretim ve araştırma sitesi olan Aloha ve Ronler Acres’te iki şubesinde konuşlandırdığını söyledi. Şirket ayrıca Oregon dışındaki diğer ABD sitelerinde yüz tanıma uygulamalarını gerçekleştirdi ve zaman içinde daha geniş çapta uygulamayı planladığını belirtti. Intel’in çalışanlara açıkladığı gibi, şirket mülkündeki kişilerin orada bulunmasına izin verilmesini sağlamak için yüz ve plaka taramaları kullanıyor. Bilgiler hem çalışan rozetleri hem de güvenlik kameralarından oluşturulan bir “biyometrik şablon” dan gelir. Şirketin çalışanlarla iletişimine göre Intel kendi teknolojisini kullanmıyor, ancak iki yerleşik yüz tanıma uzmanıyla sözleşme imzaladı. Intel, eski işçilerin yüz bilgilerini şirketten ayrıldıktan iki yıl sonra tutacağını söyledi. Çoğu ziyaretçinin yüzünü 30 gün koruyacak, ancak 30 yıl boyunca bir siteye erişimi reddedilen ziyaretçilerle ilgili verileri tutacaktır. Intel, bu verileri şirketin kendi veri merkezlerinden birinde saklayacağını söylüyor. Oregon / OregonLive’a yaptığı açıklamada Intel, “Intel kampüslerindeki bireylerin güvenliği ve emniyeti bizim önceliğimizdir” dedi. “Her zaman güvenliğimizi, çalışanlarımız ve ziyaretçilerimiz için herhangi bir kesintiyi en aza indirecek şekilde geliştirmek için fırsatlar arıyoruz.” Dahili bir mesaj panosunda yayınlanan bir Intel çalışanıyla yazışmalarda, yonga üreticisi özellikle ciddi tehditler olarak kabul edilen 200 kişiyi tanımlamakla özellikle ilgilendiğini belirtti. Dünyanın dört bir yanındaki siteler ve Intel kampüslerindeki bazı konumlarda otomatik giriş turnikeleri ile şirket, bu insanları nereye gidebilecekleri her yerde tespit etmenin zor olduğunu söyledi. Intel, “yüksek riskli bireyler” i “Intel’de birine fiziksel olarak zarar verme tehdidinde bulunan” veya “düzensiz davranan ve davranışları herkesi tehlikeye atabilecek” biri olarak tanımladı. Ayrı olarak, şirket son derece hassas fabrikalarını güvence altına almak için ek adımlar attığını belirtti. Bu da Intel’in şirket casusluğuna veya sabotajına karşı dikkatli olabileceğini gösteriyor. Intel, endişelerinin doğası üzerinde durmayı reddetti.

Mahremiyet Kaygısı

Intel, çalışanlarla iletişiminde, yüz tanıma işleminin sonunda “yüksek riskli alanlarda” ek tarama ve dahili güvenlik hatlarından daha hızlı giriş gibi “gelecekteki çalışan kolaylıklarını mümkün kılabileceğini” belirtti.İşverenleri hakkında konuşulup teşhis edilmemelerini isteyen Intel çalışanlarından küçük bir örnekleme, bir dereceye kadar belirsizliği ifade etti. Bazıları işyerinde yüz tanımasına karşıdır, ancak bu işçiler arasında bile bu tür bir incelemenin kaçınılmaz olduğu duygusu vardır.Yüz tanıma sivil özgürlük kuruluşları arasında giderek artan bir odak noktasıdır. Intel çalışanların bilgilerini koruma sözü vermiş olsa da, gizlilik işçilerin biyometrik bilgilerinin ihlal edilmesi durumunda çalınan bir kimlik kartından veya saldırıya uğramış bir şifreden daha çözülmesinin çok daha zor olduğunu savunuyor.“Sosyal Güvenlik kartımı kaybedersem, ehliyetimi kaybedersem değiştirebilirim. Yüzümü değiştirmek çok daha zor ”dedi. Çevrimiçi gizlilik haklarını savunan Elektronik Sınır Vakfı’ndan Nash Sheard.Sheard’a göre şirketler biyometrik bilgileri yalnızca “olumlu rızayla” toplamalıdır – yani insanlar bu tür bir koleksiyonu devre dışı bırakabilmelidir. Bir işveren işçileri hakkında bilgi topladığında bunun mümkün olmadığını açıkladı.“Bu durumda güç dengesizliği göz önüne alındığında, bu gerçekten rıza mı?” Diye sordu Sheard.Gizlilikle ilgili kaygıların farkına vararak, Portland şehir konseyi ülkenin yüz tanıma konusundaki en katı yasağının ne olabileceğini düşünüyor. Şehir, devlet kurumları ve bazı bağlamlarda müşterileri taramak için kullanan özel işletmeler tarafından yüz tanımayı yasaklayacaktı. Her iki kampüsü de Portland şehir sınırları dışındaki banliyölerde bulunduğundan ve Portland’ın yüz tanıma teknolojisinin ticari kullanımı için önerilen kuralları yalnızca kamusal alanları kapsadığı için yasak Intel için geçerli değildir.

“Etnik köken agnostik”

Portland’ın önerdiği kurallar ve başka yerlerde dikkate alınan kurallar, kısmen yüz tanıma teknolojisinde yaygın olarak tanınan bir eksiklikten esinlenmiştir – daha koyu tenli insanları daha sık yanlış tanımasıdır. Bu dikenli bir sorun, ama bir Intel üstesinden geldiğini iddia ediyor. Şirket çalışanlarına, “Intel’in yazılım tedarikçisi, sistemi çeşitli etnik kökenlerden veri kümeleri ve ek açıklama notlarıyla eğiterek sistem etnisitesini agnostik hale getirerek bu faktörleri ele alıyor” dedi. Ayrıntılı değildi. Portland Eyaleti iş dekanı Wagner, teknolojinin sorunlarından biri olduğunu söyledi. Altta yatan yazılıma erişimi olmayanların böyle ifadelerin doğru olup olmadığını bilmelerinin imkansız olduğunu söyledi. “Kimse size özel algoritmalarının ne olduğunu söylemek istemiyor, ancak algoritmalarının önyargılı olmadığından emin olmak istiyorlar,” dedi Wagner. Bununla birlikte Wagner, Intel’in uyguladığı gibi bir sistem için gerçek faydalar olabileceğini söyledi: Daha rahat, daha hızlı olabilir ve Intel’in vaat ettiği güvenlik avantajlarını sağlayabilir. Çalışanlar seçim yapma yetkisine sahip olmayabilir, ancak Wagner en azından yüz tanımanın sonuçları üzerinde düşünmeleri gerektiğini söyledi – aynı şekilde Google veya Facebook kullanan bir kişi bu şirketlerin kendi kullanıcıları hakkında nasıl bilgi kullandığını bilmelidir. “Sadece bir fikriniz olsun. Teknolojinin ne yaptığını bilin, ”dedi Wagner. “Konuşma en önemli kısımdır.”

Leave a Comment