Yüz tanıma teknolojisi kontrolden çıkıyor

Yüz tanıma teknolojisi kontrolden çıkıyor

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Farklı haberler için tıklayınız.

Ocak ayına kadar yüzlerce resim arama motoru uygulaması oluşturmak için milyonlarca web sitesinden milyarlarca halka açık resim alan bir şirket olan Clearview AI’yi duyurmuştu.

Clearview, geçtiğimiz yıl altı yüzden fazla kolluk kuvvetinin teknolojisini kullandığını iddia ediyor. Polis memurlarının en popüler sosyal medya platformlarına yüklenen çok sayıda görüntüye karşı arama yapabileceği haberi, yetkililerden, aktivistlerden ve sivil özgürlükçülerden öfkeye yol açtı.

Clearview teknolojisi gizlilik ve güvenliğe değer veren herkesi ilgilendirmelidir.

Clearview teknolojisinin tehlikeleri

Clearview CEO’su Hoan Ton-That, New York Times’ın bir raporunda şirketin profilini göreceli belirsizlikten ülke çapında bir gizlilik tartışması konusuna yükselttiğinden beri savunmada. Ton-That, ilk değişikliğin Clearview’in bazı avukatlar katılmamalarına rağmen halka açık görüntüleri kazımasına izin verdiğini iddia ediyor.

YouTube, Facebook ve Twitter gibi “Big Tech” in en tanınmış firmalarının birçoğu Clearview durdurma ve bırakma mektupları yayınladı. Teknolojisiyle ilgili haberlere olası tepkiyi açıkça gören Clearview, eski avukat general Paul Clement’i yasal argümanlarını desteklemesi için işe aldı.

Clearview, New York Times’a uygulamasını kullanan acentelerin bir listesini sunmadı. Ancak, Clearview müşterilerinin sızdırılmış bir listesi, Clearview müşterilerinin çoğunun Macy gibi özel şirketler ve Miami Polis Departmanı, Philadelphia Polis Departmanı, Chicago Polis Departmanı ve New York Eyalet Polisi de dahil olmak üzere eyalet ve yerel polis departmanları olduğunu ortaya koyuyor.

Clearview’in yetkilendirilmiş kullanıcıları arasında FBI ajanları ve Gümrük ve Sınır Devriyesi memurları bulunmaktadır. Görevi kötüye kullanmaya eğilimli bir polis memurunun elinde Clearview’in uygulaması, protestocuları, bölümlerini eleştiren gazetecileri ve sadece yasal faaliyetlerde bulunan kişileri tespit etmelerine izin veren tehlikeli bir araç olacaktır.

Çoğu zaman, ülke genelindeki polisler önce halkı bilgilendirmeden gözetim teknolojisini kullanmaktadır. Özellikle korkunç bir durumda, Baltimore polisi, halkı bir yana, yerel yetkililere bile haber vermeden uçağa monte edilen gözetim teknolojisi oluşturan özel bir şirketle ortaklık kurdu. Yüz tanıma, hava gözetiminden daha acil bir kaygıdır. Clearview tarafından geliştirilen bu teknoloji sayesinde, fotoğraflarını sosyal medyaya yükleyen herkes yüzlerce kolluk kuvveti tarafından potansiyel olarak tanımlanabilir. Sosyal medyayı devre dışı bırakmış olanlar bile Clearview ile tanımlanabilir. Birisi – herhangi bir sosyal medyaya sahip olmasanız bile – bir fotoğrafınızı çektiyse ve Facebook sayfasına gönderdiyse ya da Facebook sayfasında yayınladıysa, Clearview’ın aldığı milyarlarca görüntü arasında olabilirsiniz.

Clearview savunucuları, teknolojisinin cinsel istismara uğramış çocukları tanımlamak için kullanıldığını vurguladı. Kolluk kuvvetleri, Clearview teknolojisinin cinayet, hırsızlık ve kimlik hırsızlığı gibi çok çeşitli suçları araştırmak için kullanıldığını kaydetti.

Ancak teknolojinin suçları araştırmak ve mahkumiyetleri güvence altına almak için kullanılabilmesi, dizginsiz kullanımı için yeterli bir koşul değildir. Telefon dinleme, ciddi suçların kanıtlarını toplamak için genellikle değerli bir yöntemdir, ancak polis önce bir hakim tarafından onaylanan bir emir olmadan wiretap teknolojisini kullanamaz.

Liberal bir toplum vatandaşların ve sakinlerin özel alanlara sahip olmasını gerektirir ve sivil özgürlüklerin korunması, gözetim teknolojisinin dikkatli gözü dışında birçok suç işlenmiş olsa bile bu alanların kutsallığını sağlamaya yardımcı olur.

Doğru dengeyi bulmak

Teknofobik olmadan sivil özgürlüklere saygı duyan yüz tanımaya yönelik liberal bir yaklaşım, kolluk kuvvetleri tarafından sorgulanan yüz tanıma veritabanlarının yalnızca şiddet içeren şiddet ve diğer ciddi suçlar için olağanüstü emirleri olan kişilerle ilgili verileri içermesini gerektirecektir. Ayrıca gerçek zamanlı kimlik kullanımını yasaklayacak ve yerel yetkililerin kullanmayı planladıkları gözetim teknolojisi konusunda şeffaf olmalarını gerektirecektir. Yüz tanımayı kaçınılmaz olarak sivil özgürlük ihlallerine yol açan bir teknoloji olarak göstermek yanlış olur. Diğer herhangi bir teknoloji gibi, iyi ve hasta için kullanılabilir. Yine de, Clearview gibi araçların yüz tanımanın nispeten düzensiz olduğu bir zamanda kötüye kullanılması potansiyeli, milletvekilleri ve yetkilileri kolluk kuvvetlerinin Clearview’in uygulamasını kullanmasını önlemeye teşvik etmelidir. Ülke genelindeki milletvekilleri, gözetim teknolojisi kullanımını sınırlamak ve şeffaflığı artırmak için şimdiden adımlar attılar. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin Polis Gözetimi Üzerinde Topluluk Kontrolü kampanyası, ülke çapında gözetim şeffaflığı faturalarıyla sonuçlandı. San Francisco ve Cambridge, Massachusetts de dahil olmak üzere birkaç şehir, hükümetin yüz tanıma kullanımını yasakladı. Sens. Cory Booker (D-NJ) ve Jeff Merkley (D-OR) kısa süre önce eyalet veya yerel yüz tanıma sistemlerinde kullanılan federal fonlara moratoryum yerleştirecek ve bir komisyon uygun şekilde özetlenene kadar teknolojinin federal kullanımını yasaklayacak bir yasa tasarısı sundu. güvenlik tedbirleri. Yüz tanıma konusunda tam bir yasağı desteklemesem de, yetkililerin teknolojinin yasaları geride bıraktığı bir ortamda neden yasaklar uyguladıklarını anlamak zor değil. Teknoloji yasadan daha hızlı ilerliyor olabilir, ancak bu yetkililerin kendilerini mahremiyetin kaldırılmasının sosyal bir yaşamın fiyatı olduğu kaçınılmaz bir dünyaya istifa etmesinin bir nedeni değildir. Yüz tanıma, kolluk kuvvetleri için değerli bir araç olabilir, ancak doğru koruma ve düzenlemelerin olmaması bir gözetleme kabusu. Milletvekilleri, polis ve diğer hükümet görevlilerinin, sakinleri ve vatandaşları yasayı tespit etmek için yüz tanıma teknolojisini kullanmamasını sağlamak için adımlar atmalıdır.

Leave a Comment